InFocus - InFocus IN5009
3LCD projector - 10000 lumens - WUXGA (1920 x 1200) - 16:10 - no lens
InFocus
IN5009
0850066082300
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | InFocus IN5009 - 3LCD projector - no lens |
| Device Type | 3LCD projector |
| Built-in Devices | Keypad |
| Brightness | 10000 lumens |
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Lens | No lens |
| Lens Shift Direction | Horizontal, vertical |
| Lamp Type | Quantum laser |
| Lamp Life Cycle | Up to 20000 hour(s) |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 750 Watt |
| Dimensions (WxDxH) | 60 cm x 50.3 cm x 21.8 cm |
| Weight | 24 kg |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | 3LCD projector |
| Built-in Devices | Keypad |
| Networking | Ethernet |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x VGA input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x USB (service) - 4 pin USB Type B ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type A ¦ 1 x DVI-D input ¦ 1 x audio line-in - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x HDBaseT - RJ-45 ¦ 1 x HDMI output ¦ 1 x VGA output ¦ 1 x audio line-out - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x serial RS-232 ¦ 1 x network - RJ-45 ¦ 1 x remote control input ¦ 1 x remote control output |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Remote control |
| Cables Included | 1 x HDMI cable |
| Security Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | CCC, CB, cTUVus, FCC, FDA, CE-EMC/LVD |
| Power | |
| Power Source | AC |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 750 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 85% |
| Sound Emission | 35 dB |
| Sound Emission (Economic Mode) | 32 dB |
| Video Input | |
| Video Interfaces | HDMI, VGA, DVI, HDBaseT, USB |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50.3 cm |
| Height | 21.8 cm |
| Weight | 24 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 72.5 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Shipping Height | 35 cm |
| Shipping Weight | 28.5 kg |
| Projector | |
| Brightness | 10000 lumens |
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| Uniformity | 80 % |
| Resolution | WUXGA - WUXGA (1920 x 1200) (native) / 4K (resized) |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Max Sync Rate (V x H) | 85 Hz x 100 kHz |
| Lamp Type | Quantum laser |
| Lamp Life Cycle | Up to 20000 hour(s) |
| Controls & Adjustments | Keystone correction, lens shift dial (horizontal), lens shift dial (vertical) |
| Features | 360° projection |
| Lens | |
| Type | No lens |
| Keystone Correction Direction | Vertical, horizontal |
| Vertical Keystone Correction | -30 / +30 |
| Horizontal Keystone Correction | -30 / +30 |
| Lens Shift Direction | Horizontal, vertical |

