ASUS - ASUS ProArt PA401
Wood Edition - tower - ATX - windowed side panel (tempered glass) - no power supply (ATX) - USB/Audio
ASUS
PROART PA401 WOOD TG PWM BLACK
4711387654668
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | ASUS ProArt PA401 - Wood Edition - tower - ATX |
| Product Type | System cabinet |
| Form Factor | Tower |
| Windowed Side Panel | Yes, tempered glass |
| Built-in Devices | PWM controller |
| I/O Connectors | 2 x USB 3.1 Gen 1 ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 ¦ 1 x headphone/microphone |
| Supported Motherboards | ATX |
| System Cabinet Features | Front dust filter, bottom dust filter, Open Frame design, reset button, power button, fan control button, integrated cable management |
| Power Device | No power supply (ATX) |
| Dimensions (WxDxH) | 22.5 cm x 41.2 cm x 50.3 cm |
| Weight | 8.61 kg |
| General | |
| Form Factor | Tower |
| Windowed Side Panel | Yes |
| Windowed Side Panel Material | Tempered glass |
| Max Mainboard Size | ATX |
| Supported Motherboards | ATX |
| Internal Bays Qty | 4 |
| Built-in Devices | PWM controller |
| Product Material | Ash wood |
| Cooling System | Front: 160 mm fan x 2 / 2 x 140 mm fan supported, Pulse-width modulation (PWM) support ¦ Top: 120/140 mm fan mount x 2 / 120/140/240mm radiator supported ¦ Rear: 120 mm fan mount x 1 |
| CPU Cooler Max Height | 160 mm |
| Video Card Max Length | 315 mm |
| Power Supply Max Length | 170 mm |
| System Cabinet Features | Front dust filter, bottom dust filter, Open Frame design, reset button, power button, fan control button, integrated cable management |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" / 3.5" shared |
| Expansion Slots | 7 x horizontal ¦ X vertical |
| Interfaces | 2 x USB 3.1 Gen 1 ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 ¦ 1 x headphone/microphone - mini-jack |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Fan hub |
| Compliant Standards | FSC |
| Power | |
| Power Device | No power supply |
| Specification Compliance | ATX |
| Max Supported Qty | 1 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 22.5 cm |
| Depth | 41.2 cm |
| Height | 50.3 cm |
| Weight | 8.61 kg |

