InFocus - InFocus IN1034
LCD projector - 4800 lumens - XGA (1024 x 768) - 4:3 - LAN
InFocus
IN1034
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | InFocus IN1034 - LCD projector - LAN |
| Device Type | LCD projector |
| Built-in Devices | Speaker |
| Brightness | 4800 lumens |
| Contrast Ratio | 50000:1 |
| Resolution | XGA (1024 x 768) |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Lamp Type | UHP |
| Lamp Life Cycle | Up to 20000 hour(s) |
| Video Input | LAN |
| Speakers | Speaker(s) - integrated |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 150 Watt |
| Dimensions (WxDxH) | 34.5 cm x 26.1 cm x 9.9 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | LCD projector |
| Built-in Devices | Speaker |
| Networking | Ethernet |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x VGA input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x composite video input - RCA ¦ 1 x serial RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) (management) ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B (management) ¦ 1 x VGA output - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B ¦ 1 x audio line-in - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x audio line-in - RCA x 2 ¦ 1 x audio line-out - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x network - RJ-45 ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type A |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Wireless remote control |
| Cables Included | 1 x VGA cable |
| Security Features | Security lock slot (cable lock sold separately), security bar, keypad lock |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | CB, EAC, cTUVus, CCC, FCC, UKCA, NOM, PSB, BIS, WEEE, EU RoHS, China RoHS, CEL, CECP, HDCP 1.4 |
| Power | |
| Power Source | AC |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 150 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Sound Emission | 32 dB |
| Sound Emission (Economic Mode) | 26 dB |
| Video Input | |
| Video Interfaces | VGA, composite video, HDMI |
| LAN and Wireless Image Transferring Protocols | Wired LAN |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 34.5 cm |
| Depth | 26.1 cm |
| Height | 9.9 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Projector | |
| Brightness | 4800 lumens |
| Contrast Ratio | 50000:1 |
| Projection Distance | 0.89 m - 10.94 m |
| Throw Ratio | 1.48 - 1.78:1 |
| Uniformity | 85 % |
| Digital Zoom Factor | 4x |
| Resolution | XGA - XGA (1024 x 768) (native) / 3840 x 2160 (resized) |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Max Sync Rate (V x H) | 85 Hz x 100 kHz |
| Lamp Type | UHP |
| Lamp Life Cycle | Up to 20000 hour(s) |
| Features | Micro Lens Array (MLA) Technology |
| Lens | |
| Focus Type | Manual |
| Lens Aperture | F/1.6-1.76 |
| Zoom Type | Manual |
| Zoom Factor | 1.2x |
| Keystone Correction Direction | Vertical, horizontal |
| Vertical Keystone Correction | -30 / +30 |
| Horizontal Keystone Correction | -30 / +30 |
| Speakers | |
| Type | Integrated |
| Sound Output Mode | Mono |
| Output Power / Channel | 16 Watt |
| Speakers | 1 x mixed channel |

