InFocus - InFocus Genesis IV IN0024ST
DLP projector - UHP - portable - 3D - 3800 lumens - XGA (1024 x 768) - 4:3 - short-throw fixed lens
InFocus
IN0024ST
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | InFocus Genesis IV IN0024ST - DLP projector - short-throw - portable - 3D |
| Device Type | DLP projector |
| 3D Capable | Yes |
| Microdisplay | DMD Chip |
| Brightness | 3800 lumens |
| Contrast Ratio | 30000:1 |
| Resolution | XGA (1024 x 768) |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Lens | Short-throw fixed lens |
| Lamp Type | UHP |
| Lamp Life Cycle | Up to 1500 hour(s) |
| Speakers | Speaker(s) - integrated |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 23.6 cm x 31.3 cm x 9.64 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | DLP projector |
| 3D Capable | Yes |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x VGA input - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x composite video input ¦ 1 x serial RS-232 (management) ¦ 1 x USB (service) - 4 pin USB Type A ¦ 1 x audio line-out - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x audio line-in - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x VGA output - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x USB (power only) |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Remote control |
| Security Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | CB, EAC, cTUVus, CCC, FCC, UKCA, NOM, PSB, BIS, WEEE, EU RoHS, China RoHS, CEL, CECP |
| Power | |
| Power Source | AC |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 85% |
| Sound Emission | 27 dB |
| Video Input | |
| Video Interfaces | VGA, composite video, HDMI |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 23.6 cm |
| Depth | 31.3 cm |
| Height | 9.64 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 33.7 cm |
| Shipping Depth | 39.5 cm |
| Shipping Height | 16.6 cm |
| Shipping Weight | 4.1 kg |
| Projector | |
| Microdisplay | DMD Chip |
| Brightness | 3800 lumens |
| Contrast Ratio | 30000:1 |
| Projection Distance | 0.4 m - 3.37 m |
| Throw Ratio | 0.621:1 |
| Uniformity | 80 % |
| Digital Zoom Factor | 2x |
| Resolution | XGA - XGA (1024 x 768) (native) / 1920 x 1080 (resized) |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Max Sync Rate (V x H) | 85 Hz x 97.55 kHz |
| Lamp Type | UHP |
| Lamp Life Cycle | Up to 1500 hour(s) |
| Controls & Adjustments | Offset, keystone correction |
| Features | PIN security, timer function |
| Lens | |
| Type | Short-throw fixed lens |
| Focus Type | Manual |
| Keystone Correction Direction | Vertical |
| Vertical Keystone Correction | -20 / +20 |
| Speakers | |
| Type | Integrated |
| Output Power / Channel | 10 Watt |
| Speakers | 1 x mixed channel |

