CORSAIR - CORSAIR 3500X ARGB
Mid tower - extended ATX - windowed side panel (tempered glass) - no power supply (ATX) - black - USB/Audio
CORSAIR
CC-9011278-WW
0840006686057
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | CORSAIR 3500X ARGB - mid tower - extended ATX |
| Product Type | System cabinet |
| Form Factor | Mid tower |
| Windowed Side Panel | Yes, tempered glass |
| Color | Black |
| I/O Connectors | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 ¦ 1 x headphone/microphone |
| Supported Motherboards | Extended ATX, ATX, microATX, Mini-ITX |
| System Cabinet Features | Support back-connect motherboard, glass front panel, tempered glass side panel, cable routing, bottom dust filter, side panel dust filter, top panel dust filter |
| Power Device | No power supply (ATX) |
| Dimensions (WxDxH) | 24 cm x 46 cm x 50.6 cm |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Form Factor | Mid tower |
| Windowed Side Panel | Yes |
| Windowed Side Panel Material | Tempered glass |
| Max Mainboard Size | Extended ATX |
| Supported Motherboards | Extended ATX, ATX, microATX, Mini-ITX |
| Internal Bays Qty | 4 |
| Color | Black |
| Cooling System | Top: fan mount / 2 x 140 mm or 3 x 120 mm fan or 1 x 360/280/240/140/120 mm radiator supported ¦ Rear: fan mount / 1 x 120 mm fan or 1 x 120 mm radiator supported ¦ PSU shroud: fan mount / 2 x 120 mm fan supported ¦ Bottom: fan mount / 1 x 120 mm or 1 x 140 mm supported ¦ Side: 120 x 120 x 25 mm fan x 3 / 420-2100 rpm / 13.3 - 72.8 cfm / 10 - 36 dBA / 2 x 140 mm fan or 120/140/240/280/360mm radiator supported |
| CPU Cooler Max Height | 170 mm |
| Video Card Max Length | 410 mm |
| System Cabinet Features | Support back-connect motherboard, glass front panel, tempered glass side panel, cable routing, bottom dust filter, side panel dust filter, top panel dust filter |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 2 (total) / 2 (free) x internal - 3.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" |
| Expansion Slots | 7 x horizontal ¦ 4 x vertical |
| Interfaces | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 ¦ 1 x headphone/microphone - mini-jack |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Cable ties, screws, 3 x RS120 ARGB fans |
| Power | |
| Power Device | No power supply |
| Specification Compliance | ATX |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 24 cm |
| Depth | 46 cm |
| Height | 50.6 cm |








