Antec - Antec Constellation Series C5 ARGB
Mid tower - ATX - windowed side panel (tempered glass) - no power supply (ATX) - white - USB/Audio/Mic
Antec
C5 ARGB WHITE
0761345100342
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Antec Constellation Series C5 ARGB - mid tower - ATX |
| Product Type | System cabinet |
| Form Factor | Mid tower |
| Windowed Side Panel | Yes, tempered glass |
| Color | White |
| I/O Connectors | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x microphone ¦ 1 x headphones ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Supported Motherboards | ATX, ITX, microATX |
| System Cabinet Features | Supports 120/140/240/280/360 mm radiator in top, supports 120/140/240/280 mm radiator in side panel, supports 120/240/360 mm radiator in bottom, supports 120 mm radiator in rear, power button, dust filter |
| Power Device | No power supply (ATX) |
| Dimensions (WxDxH) | 28.5 cm x 46.9 cm x 40 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Form Factor | Mid tower |
| Windowed Side Panel | Yes |
| Windowed Side Panel Material | Tempered glass |
| Max Mainboard Size | ATX |
| Supported Motherboards | ATX, ITX, microATX |
| Internal Bays Qty | 3 |
| Product Material | Steel, plastic, glass |
| Color | White |
| Cooling System | Top: 120 mm fan x 3 ¦ Top: 140 mm fan x 2 ¦ Side: 120 mm fan x 3 ¦ Side: 140 mm fan x 2 ¦ Bottom: 120 mm fan x 3 ¦ Rear: 120 mm fan |
| CPU Cooler Max Height | 160 mm |
| Video Card Max Length | 410 mm |
| Power Supply Max Length | 240 mm |
| System Cabinet Features | Supports 120/140/240/280/360 mm radiator in top, supports 120/140/240/280 mm radiator in side panel, supports 120/240/360 mm radiator in bottom, supports 120 mm radiator in rear, power button, dust filter |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" ¦ 1 (total) / 1 (free) x internal - 3.5" |
| Expansion Slots | 7 |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x microphone - mini-jack ¦ 1 x headphones - mini-jack ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Power | |
| Power Device | No power supply |
| Specification Compliance | ATX |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 28.5 cm |
| Depth | 46.9 cm |
| Height | 40 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 9.2 kg |
