Antec - Antec Constellation Series C8
FT - extended ATX - windowed side panel (tempered glass) - no power supply (ATX) - black - USB/Audio
Antec
C8
0761345100199
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Antec Constellation Series C8 - FT - extended ATX |
| Product Type | System cabinet |
| Form Factor | Full tower |
| Windowed Side Panel | Yes, tempered glass |
| Color | Black |
| I/O Connectors | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x headphone/microphone |
| Supported Motherboards | ATX, Extended ATX, ITX, microATX |
| System Cabinet Features | Dual chamber layout, vertical graphic card ready, supports 120 mm radiator in rear, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in bottom, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in side panel, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in top, bottom removable dust filter, 6 x cable routing rubber grommet, 4 interior touch fastener straps, 2 rear touch fastener straps |
| Power Device | No power supply (ATX) |
| Dimensions (WxDxH) | 30.3 cm x 46.4 cm x 47.6 cm |
| Weight | 10.48 kg |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Form Factor | Full tower |
| Windowed Side Panel | Yes |
| Windowed Side Panel Material | Tempered glass |
| Max Mainboard Size | Extended ATX |
| Supported Motherboards | ATX, Extended ATX, ITX, microATX |
| Internal Bays Qty | 6 |
| Product Material | Steel, plastic, glass |
| Color | Black |
| Cooling System | Top: 120 mm fan x 3 / 3 x 140 mm fan or 8 x 120 mm fan or 2 x 160 mm supported ¦ Side: 120 mm fan x 3 / 3 x 120 mm or 2 x 140 mm fan supported ¦ Bottom: 120 mm fan x 3 / 3 x 140 mm fan or 8 x 120 mm fan or 2 x 160 mm supported ¦ Rear: 120 mm fan x 1 / 1 x 120 mm or 1 x 140 mm supported |
| CPU Cooler Max Height | 175 mm |
| Video Card Max Length | 440 mm |
| Power Supply Max Length | 210 mm |
| System Cabinet Features | Dual chamber layout, vertical graphic card ready, supports 120 mm radiator in rear, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in bottom, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in side panel, supports 120/140/240/280/360 mm radiator in top, bottom removable dust filter, 6 x cable routing rubber grommet, 4 interior touch fastener straps, 2 rear touch fastener straps |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Bays | 4 (total) / 4 (free) x internal - 2.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" / 3.5" shared |
| Expansion Slots | 8 |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x headphone/microphone |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Power | |
| Power Device | No power supply |
| Specification Compliance | ATX |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 30.3 cm |
| Depth | 46.4 cm |
| Height | 47.6 cm |
| Weight | 10.48 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 13.47 kg |
